Туберкульоз у дітей: симптоми, діагностика і лікування

Туберкульоз у дітей: симптоми, діагностика і лікування

Інфікування туберкульозною паличкою дуже часто відбувається в дитинстві. Але у дітей недуга лікувати набагато важче. Що ж це за хвороба? Як же не упустити перші симптоми туберкульозу у дитини? Чим він лікується? Спробуємо розібратися.

Форми туберкульозу

Туберкульозна паличка, або паличка Коха, є дуже стійким мікробів у зовнішньому середовищі. Саме вона служить джерелом захворювання на туберкульоз. Бактерія довго зберігає свою активність в сухому мокротинні, ґрунті, не сприйнятлива до дезінфікуючих препаратів. Паличка Коха передається повітряно-крапельним шляхом. Зараження може настати і через продукти, які її містять, контакт з хворими людьми.

Інфікування можуть піддаватися не тільки легкі, як це прийнято вважати. Це самий уразливий для палички Коха орган. Але є ще туберкульоз очей і шкіри, кишечника і сечостатевої системи.

В дитячому віці захворювання протікає важче, ніж у дорослих. Воно може сприяти розвитку ускладнень, оскільки імунітет дитини слабкий і не може обмежити зону інфекції.

До двох років діткам характерний туберкульозний менінгіт і сепсис, міліарний туберкульоз. У дошкільників частіше спостерігається ураження легень.

Існує дві форми туберкульозу: легенева і позалегенева. Перша в свою чергу ділиться на осередкову, інфільтративну та кавернозну. Позалегеневий - це туберкульоз сечостатевої системи, органів травлення, нервової системи, кісток та суглобів, шкіри та очей.

Що стосується форми перебігу хвороби, то вона буває відкритою і закритою. Відкрита форма супроводжується виділенням збудника в зовнішнє середовище з мокротою. Хвора дитина з відкритою формою туберкульозу легенів є небезпечним джерелом зараження.

Читайте також Симптоми туберкульозу у дітей Шкірні захворювання у дітей Лікування ентеровірусної інфекції у дітей Лікування ротовірусною кишкової інфекції у дітей Норма реакції Манту у дітей

Перші ознаки туберкульозу у дітей

Першими симптомами можуть бути абсолютно неспецифічні ознаки: сонливість, втомлюваність, озноб, пітливість, підвищення температури. Дитина кашляє, і тому нерідко початок туберкульозу можна сплутати з початком респіраторного захворювання. Батьків малюка завжди має насторожувати кашель, який триває більше трьох тижнів. Особливо якщо він супроводжується втратою апетиту, підвищенням температури тривалий час.

Порушення свідомості і задишка на фоні високої температури характерні туберкульозного менінгіту або милиарному туберкульозу.

Діагностика

Діагностика починається з обстеження та виявлення позалегеневого туберкульозу. Лікар діагностує наявність болів, деформації кісток, припухлостей живота. Традиційним ознакою хвороби є зниження ваги.

Головним способом діагностики дитячого туберкульозу легень служить рентген. Також проводяться аналізи мокроти і проба Манту. При підтвердженні діагнозу лікування потрібно починати без уповільнення.

Лікування туберкульозу у дітей

Зазвичай лікування дітей при туберкульозному ураженні проходить в спеціалізованих стаціонарах. Ця хвороба не допускає самолікування. Медикаментозна терапія в даному випадку виявляється дуже ефективною. Приміщення, в якому лікують дітей, регулярно провітрюється, стіни, підлога піддаються вологого прибирання.

При активній стадії туберкульозу, як правило, призначається курс антибіотиків препаратами ізоніазид, рифампіцин, піразинамід. Часто лікування проводиться у спеціалізованих санаторіях. Дитині в період лікування протипоказане фізична активність, теплові процедури.

Туберкульоз з лікарською стійкістю лікують препаратами другої лінії, екстенсивної хіміотерапією. Такий курс триває близько двох років.

Важливу роль в лікуванні цього захворювання відіграє харчування. Воно повинно бути збалансованим, калорійним, насиченим вітамінами с щоденною присутністю в меню білка (як мінімум 60 грам). Половина всього білка повинно бути тваринного походження.

Якщо діагноз "туберкульоз" був поставлений пізно, то іноді без хірургічного втручання не обійтися. Воно являє собою вдування повітря в плевру або видалення легені.

Спеціально для Олена ТОЛОЧИК

Схожі статті: