Піодермія у дітей: причини, лікування та профілактика

Піодермія у дітей: причини, лікування та профілактика

Піодермія – це захворювання, яке супроводжується появою гнійників на шкірі. Піодермія і у дорослих, і у дітей зустрічається часто і протікає однаково. Захворювання вважається дуже поширеним. Це можна пояснити тим, що на шкірі людини знаходиться величезна кількість хвороботворних бактерій. При зниженні захисних сил організму і виникає ця хвороба.

Це захворювання шкіри не залежить від сезону. Але, спостерігається деяке підвищення хворих восени і взимку. У тих країнах, де цілий рік літо, піодермія зустрічається набагато частіше. У теплих країнах вона дуже поширена і поступається лише грибкових захворювань шкіри, яких набагато більше.

Існують деякі групи ризику, тобто ті групи людей, які хворіють частіше за інших. До таких груп належать діти, люди низьких соціальних верств, люди, які пов'язані з перевозами різного роду, а також підприємства, на яких обробляється деревина, метал та інші гірські породи.

Причини виникнення захворювання

Є дуже багато факторів, які можуть спровокувати появу піодермії. Ось основні з них:

 • Перегрівання або переохолодження організму.
 • Підвищена вологість навколишнього повітря.
 • Забруднення шкіри.
 • Перевтоми і стресові ситуації.
 • Ушкодження шкіри різного характеру.
 • Захворювання травної системи, а також порушення обміну речовин в організмі.

Під час захворювання в більшості випадків уражається волосяний фолікул, а також, сальні і потові залози. Але, зустрічаються і більш глибокі ураження, при яких утворюються фурункули і карбункули.

Захворювання має гостру і хронічну форми. Перебіг хвороби залежить виключно від ступеня ураження шкіри і загального стану організму, а також від наявності інших захворювань.

Види піодермії

 1. Везикулопустулез або періпоріт. Ця форма піодермії починається з банальної пітниці. Пітниця виникає при сильному відділенні поту у людини. При пітнику уражаються протоки сальних залоз і на шкірі з'являються опуклі крапки, які іменуються пустулами. Висип вражає значні ділянки шкіри. В основному освіти з'являються в складках шкіри, на волосистій частині голови. Загальний стан дитини не порушується. При правильному лікуванні висипання зникають вже на 3 день.
 2. Стрептококове імпетиго. Даний вид піодермії виникає на місці укусів комах при розчісуванні. Також цю форму може викликати короста, атопічний дерматит. Стрептокок передається через дитячі іграшки, рушники та інші предмети. Стрептококове імпетиго характеризується тим, що на шкірі з'являється плоский гнійник розмірами від 0.5 до 1 см в окружності. Вміст цього освіта через деякий час зсихається в кірки. З часом кірки відпадають і залишають після себе рожева пляма. Після того, як з'явилася пляма рубців не залишається на шкірі. У більшості випадків гнійники виникають на обличчі. Але вони можуть з'явитися і на видимих слизових оболонках, а саме на слизовій носа, ясен, щік, губ. Можуть виникати і на волосистій частині голови. Після того, як гнійничок зажив, на його місці може спостерігатися облисіння.
 3. Заїди або кутовий стоматит. При цьому виді захворювання найчастіше в куточках рота з'являються бульбашки, які мають тенденцію швидко розкриватися і утворювати хворобливі тріщини. Захворювання заразне і передається через іграшки, соски і інші особисті предмети. Форма хвороби може стати хронічною із-за того, що постійно куточки рота травмуються при вживанні їжі, розмові. До появи захворювання призводять часті риніти, запалення очей і авітамінози.
 4. Читайте також Шкірні захворювання у дітей Імпетиго у дітей Лікування стрептодермії у дітей Пітниця у дітей: лікування Лікування вітрянки у дітей
 5. Панарицій. Ще одна форма піодермії, що характеризується появою пухирів близько нігтьових лож. В основному панарицій виникає з-за травматизації шкіри біля нігтьового валика і приєднання туди інфекції. Захворювання протікає болісно, може трохи підвищитися температура тіла, спостерігається сильний набряк.
 6. Стрептодермія. Дуже часто страждають діти. Стрептодермія найчастіше виникає на тлі підвищеної пітливості у дітей, наявності цукрового діабету. Пухирці з'являються в шкірних складках, за вухами, в сідничної області. Виникли бульбашки розкриваються самостійно і на їх місці утворюються мокнучі поверхні. Ці рани можуть зливатися між собою. Вони мають чіткі червоні обриси, по краях можна спостерігати підсохлий епідерміс. Виділення цих ранок засихають і утворюють жовті кірки на поверхні. Після гострого періоду спостерігається невелика рожева пігментація у вогнищі.

Основні симптоми

В залежності від форми захворювання симптоми можуть бути здійснена різноманітними. Однак будь-яка форма піодермії супроводжується змінами з боку шкіри. На самому початку хвороби виникають почервоніння. Потім утворюється висип різного роду і різної локалізації на тілі. В основному висипи у вигляді пухирців, які містять гнійний вміст. Якщо піодермія не лікується, то уражені місця перетворюються у виразки і тривалий час не загоюються. Якщо піодермія стафілококової природи, то після одужання утворюються рубці на шкірі. У деяких випадках можуть спостерігатися загальні порушення стану здоров'я.

Лікування піодермії у дітей

Лікування піодермії поділяється на місцеве і загальне. Лікування залежить від тяжкості перебігу та форми захворювання.

Місцеве лікування захворювання

В першу чергу треба організувати ретельний догляд за шкірними покривами. Якщо на шкірі є поодинокі або множинні ураження, від прийняття ванн і душа краще відмовитися. Можна протирати дитини напівспиртовим розчином або вологими серветками. Купання дітей при піодермії заборонено тому, що порушуючи цілісність бульбашки, інфекція може поширюватися на здорові ділянки шкіри.

Для обробки самої ранової поверхні і гнійників лікарі призначають спеціальні лікарські засоби. Їх дія спрямована на те, щоб придушити збудника і відповідно загоїти рани. Уражену ділянку шкіри обробляється зеленкою. Дуже широко застосовуються різні мазі, які усувають гнійний процес. Чудово допомагає ультрафіолетове опромінення уражених місць. Крім того, що ці промені вбивають всіх хвороботворних мікроорганізмів, так ще й підсушують виразки і нагноєння. Процедури проводяться в фізіотерапевтичному кабінеті за призначенням лікаря, як правило, курсами. Ні в якому разі для лікування виникли ран не варто застосовувати йод. Він тільки посилить ситуацію. Взагалі йод застосовується для обробки шкірних покривів перед проведенням різних маніпуляцій.

Загальне лікування

У дітей лікування піодермії починається негайно при перших ознаках хвороби. Швидкість лікування необхідна, так як для дітей запущена піодермія загрожує подальшим зараженням, розвитком сепсису і остеомієліту.

 • Якщо площа ураження значна, то призначаються антибактеріальні препарати загальної дії. Дуже часто у дітей виявляється непереносимість антибіотиків. У такому разі їх замінюють на сульфаніламідні препарати.
 • Як додаткове лікування призначається вітамінотерапія і загальнозміцнююча терапія.
 • Якщо виникли фурункули або карбункули, то лікування полягає в проведенні операції. Після операції на шкірі залишається рубець, який можна виправити за допомогою спеціальних кремів і мазей. Якщо рубець значний і на ньому є спайки, то за допомогою потрібно звертатися до пластичних хірургів.

Профілактика

Щоб запобігти розвитку піодермії у дітей потрібно дотримуватися елементарних правил гігієни шкіри дитини. Крім цього, своєчасно обробляти подряпини і садна, зміцнювати імунітет малюка. Не дозволяйте дітям розчісувати комарині укуси. Слідкуйте за тим, щоб дитина перебувала в чистоті, особливо у перші місяці свого життя.

Схожі статті: