Контактний дерматит у дітей: симптоми, діагностика і лікування

Контактний дерматит у дітей: симптоми, діагностика і лікування

Досить часто сучасні молоді батьки, помітивши у їх чада пухирі та почервоніння на шкірі, навіть не здогадуються, що їх дитина захворіла дерматитом, одним з різновидів якого є контактний дерматит. Взагалі ж дерматитами називають будь-які шкірні запалення. До речі, вони можуть бути не тільки самостійними захворюваннями, але і наслідком загальної патології, що розвивається в організмі, викликаної збоєм в роботі імунної або ендокринної системи. Адже шкіра, можна так сказати, є індикатором того, як себе почуває весь організм в цілому.

Дерматологи розрізняють кілька типів дерматитів, що зустрічаються у дітей:

 • Контактний дерматит. Його відносять до простих дерматитів, що виявляється в запальних процесах шкірних покривів, викликаних безпосереднім контактом з подразником, що став причиною захворювання. Фахівцям відомий цілий ряд таких подразників, які названі облігатними подразниками:
 1. лужні речовини;
 2. кислотовмісні речовини;
 3. деякі види рослин, наприклад, молочай, кропива та інші;
 4. висока або низька температура навколишнього середовища і так далі.

Пелюшковий дерматит також є різновидом контактного дерматиту. Він може бути викликаний впливом протягом деякого часу сечі або калу на шкіру дитини.

 • Токсидермія – шкірне ураження, викликане потраплянням всередину організму якого-небудь алергену. Найбільш часто токсидермія виявляється у дітей у вигляді кропив'янки.
 • Себорейний дерматит, який викликається одним з дріжджових грибків.

У даній статті ми приділимо увагу саме контактного дерматиту, який найбільш поширений у маленьких дітей, і про який найменш обізнані молоді мами.

Причини виникнення контактного дерматиту

Контактний дерматит у дітей може бути абсолютно різними факторами. Найбільш характерні з них.

 • При використанні одноразових підгузників у дитини на шкірі можуть з'явитися почервоніння шкіри. У цьому випадку необхідно замінити ваші підгузники виробами іншого виробника.
 • Таке ураження шкіри дитини може бути викликано дотиками до, здавалося б, простим, предметів, виготовлених з хрому, міді і нікелю, а також до вовняних і синтетичних тканин. Тому з кімнати, де знаходиться дитина, необхідно видалити всі предмети, що містять такі метали і волокна.
 • Багато мам перуть дитячі речі із застосуванням тих же засобів побутової хімії, що і речі дорослих членів сім'ї:
 1. різних пральних порошків;
 2. відбілювачів;
 3. плямовивідників;
 4. кондиціонерів для білизни і так далі.

Саме контакт з залишками цих речовин на дитячому білизна може стати причиною шкірного ураження у малюка.

 • Даний тип шкірного захворювання у дитини може бути викликаний контактом з деякими лікарськими препаратами у вигляді мазей, які містять, наприклад, антибіотики.

Види контактного дерматиту у дітей

По тому, як протікає дане захворювання, фахівці розрізняють гострий і хронічний контактний дерматит.

Гостра форма такого шкірного ураження проявляється відразу ж, як тільки дитина стикнувся з зовнішнім подразником. Таке захворювання протікає бурхливо з яскравими проявами дерматиту, але зникає дуже швидко, як тільки буде усунена причина виникнення дерматиту. Однак якщо щось піде не так, то гостра форма контактного дерматиту може стати хронічною. Таке може статися, якщо дитині вдалося здійснити повторний контакт з предметом, який став причиною контактного дерматиту. При цьому перебіг захворювання буде супроводжуватися різними загостреннями. Дана форма перебігу захворювання дуже важко піддається лікуванню терапією.

А ось по площі уражених ділянок шкіри дитини дерматологи розрізняють локальний і дифузний контактний дерматит. Перший тип характерний місцевим проявом захворювання, ограничивающимся ділянкою шкіри, який мав безпосередній контакт з подразником. При дифузному дерматиті ураження захворюванням піддаються великі ділянки шкіри дитини.

Симптоми контактного дерматиту у дітей

Симптомами цього дерматиту, як і інших шкірних поразок, є:

Читайте також Лікування атопічного дерматиту у дітей Себорейний дерматит у дітей Алергічний дерматит у дитини Шкірні захворювання у дітей Дерматит у дітей
 • поява на ураженій ділянці шкіри почервонінь, висипань, отшелушивающихся лусочок, кірок і так далі;
 • відчуття свербежу, часом дуже сильний;
 • іноді уражені ділянки можуть бути дуже болючими, що проявляється при дотику до них;
 • іноді чутливість ураженої ділянки шкіри може бути дуже сильно знижена або повністю відсутня;
 • контактний дерматит на шкірі обличчя може мати сезонний характер, особливо загострюючись взимку.

Фахівці підрозділяють декілька характерних етапів протікання контактного дерматиту:

 1. Эритремальный етап, при якому на шкірі дитини проявляються лише почервоніння ураженої ділянки і набряк.
 2. Везикулярно-хворобливий етап. На даному етапі перебігу захворювання викликає утворення ще і гнійників, які, лопаючись, переходять у виразки невеликого розміру.
 3. Некротичних – виразковий етап, при якому ці невеликі ранки запалюються і переходять в струпи, що залишають після себе рубці на шкірі.

Діагностика

Щоб спеціаліст міг призначити найбільш ефективне лікування даного шкірного ураження, необхідно провести наступні діагностичні заходи:

 • береться зіскрібок з ураженої ділянки шкіри дитини для подальшого його дослідження в лабораторії (виконується гістологічне та бактеріологічне дослідження);
 • проводиться імунологічне обстеження дитини, яке допоможе виявити алерген, який спровокував розвиток захворювання, а також дозволить оцінити резистивну функцію організму в цілому;
 • проведення дослідження розгорнутих аналізів сечі і крові, взятих у дитини;
 • проведення біопсії (при необхідності).

Лікування контактного дерматиту у дітей

Після проведення діагностики і визначення подразника, що викликав контактний дерматит, фахівець може призначити ефективне лікування. Найголовніше – усунути безпосередній контакт дитини з подразником.

При легкій формі протікання цього шкірного ураження можна використовувати різні мазі, поліпшують обмінні процеси в шкірі і знімають запалення, а також присипки. Оскільки шкірні покриви дитини дуже швидко регенерують, то симптоми даного захворювання згаснуть і зникнуть за досить короткий термін.

При складніших формах протікання контактного дерматиту лікар може призначити дитині медикаментозне лікування шляхом застосування імуномодулюючих, антигістамінних і заспокійливих препаратів. Наприклад, можна за дуже короткий час і без жодного ризику вилікувати контактний дерматит не тільки гострою, але і хронічної форми з застосуванням негормональною мазі «Скін-кап», основою якої є активоване піритіон цинку. Даний засіб за своєю ефективністю прирівнюється до аналогічних гормональних мазей, однак не викликає побічних явищ, характерних для гормонів. При цьому даний засіб має протизапальну, антибактеріальну та протигрибкову дію. Якщо шкірні ураження займають великі площі, то вам можуть порекомендувати застосування цього засобу в аерозольній формі. Однак воно не підійде для лікування вашої дитини, якщо йому ще не виповнилося 12 місяців.

Якщо негормональні препарати не зупиняють прогрес контактного дерматиту у дитини, то фахівець може призначити разове застосування мазей гормонального типу, наприклад, «Адвантана».

В комплексі з медикаментозним лікуванням контактного дерматиту у дітей можна використовувати і засоби, запропоновані народною медициною. Її рецепти рекомендують застосовувати рослини для приготування відварів і мазей, що володіють сильною протизапальною дією, такі, як:

 • ромашка аптечна;
 • череда;
 • чистотіл;
 • кора дуба;
 • шавлія;
 • мати-й-мачуха;
 • звіробій.

У деяких випадках контактний дерматит може бути вилікуваний із застосуванням засобів народної медицини, виготовлених на основі продуктів бджільництва таких, як прополіс, бджолиний віск і мед. Проте вони самі є алергенами. Тому при особистій непереносимості у дитини цих продуктів бджільництва, вони можуть тільки посилити прояви контактного дерматиту.

У будь-якому випадку необхідно проконсультуватися з лікарем щодо можливого застосування того чи іншого рецепти народної медицини для лікування такого типу шкірного ураження у дитини.

Проте використання всіх описаних методів в комплексі забезпечить швидке позбавлення вашого малюка від контактного дерматиту.

Схожі статті:

 • Гастроентерит у дітей: симптоми, лікування та профілактика

  останнім часом ця хвороба стає все більш поширеною. Така ситуація зумовлена багатьма причинами, але одними з основних є ступінь забруднення громадських місць а також якість їжі. Захворювання все...

 • Фебрильні судоми у дітей: причини, симптоми і лікування

  Фебрильними судомами називаються судомні напади на тлі високої температури (понад 38 градусів) у дітей до шести років, у яких раніше ніколи не відбувалися судомні напади. Лікуються такі судоми з...

 • Ревматоїдний артрит у дітей: симптоми і лікування

  Ваш малюк став якимсь незграбним і скаржиться на біль у ногах? Ви помічаєте його суглоби припухлі і при цьому виявили підвищену температуру? Швидше за все, у вашого дитини ревматоїдний артрит, як...

 • ГРВІ у дітей: симптоми і лікування

  Результати багаторічних досліджень свідчать, що існує більше двохсот видів вірусів, здатних викликати ГРВІ. Гострим респіраторним вірусним інфекціям частіше схильні діти. І батьки повинні постави...

 • Гайморит у дітей: причини, симптоми і лікування

  Це захворювання являє собою запалення верхньощелепних пазух. Гайморит небезпечний своїми ускладненнями, тому батькам дуже важливо володіти інформацією про ознаках недуги, з'ясувати його джерело,...