Фебрильні судоми у дітей: причини, симптоми і лікування

Фебрильні судоми у дітей: причини, симптоми і лікування

Фебрильними судомами називаються судомні напади на тлі високої температури (понад 38 градусів) у дітей до шести років, у яких раніше ніколи не відбувалися судомні напади. Лікуються такі судоми з урахуванням їх тривалості: якщо судоми тривають менше п'ятнадцяти хвилин, то лікування зводиться до застосування жарознижуючих медикаментів і спостереження за малюком. Однак якщо батьки мають справу з судомами у дитини, час перебігу яких становить більше п'ятнадцяти хвилин – то часто призначається лікування спеціальними препаратами проти судом. Важливо розуміти, що наявність фебрильних судом ще не говорить про епілепсії.

Фебрильні судоми є конвульсивными нападами, які виникають у дітей до шести років, раніше не страждали судомами. Потрібно розділяти поняття фебрильный припадок і епілепсія. Останньої можуть хворіти діти будь-якого віку, вона потребує більш складних і великих лікувальних заходів, ніж фебрильні судоми. При цьому якщо такі з'являються судоми у дітей, вік яких перевищує шість років, то з великою часткою ймовірності можна стверджувати, що у малюка епілепсія. Але природно точний діагноз самому поставити неможливо, його по силам визначити лише професійного лікаря. Фебрильні судоми виникають у 3-5 відсотків дітей не перейшли «шестирічний рубіж» життя. Найбільша частка випадків фебрильних судом припадає на дітей, чий вік знаходиться в діапазоні 6 місяців – 3 роки.

Причини фебрильних судом у дітей

За станом на сьогоднішній день, точні причини, які викликають фебрильні судоми у дітей, повністю не вивчені. Достовірно відомо, що одна з причин, яка провокує появу фебрильних судом, полягає в ще незрілою нервовою системою та недостатньої сили гальмових процесів, що відбуваються в мозку, що сприяє передачі збудження від клітин до клітин мозку і веде до розвитку судом. Саме тому фебрильні судоми можуть спостерігатися лише у дітей, які ще не досягли 6 років. Якщо судомами час від часу страждає дитина, чий вік перевищує 6 років, то у нього найімовірніше епілепсія.

Незмінним ознакою фебрильних судом є висока температура тіла (більше 38 градусів). До провокуючим фебрильні судоми факторів належать: інфекційні захворювання (застуди, ГРВІ, грип) і певні щеплення. Велику роль відіграє генетична схильність. Якщо, наприклад, мати, батько, або кровні родичі у власному житті страждали нападами судом, то ймовірність появи їх у малюка зростає.

Основні симптоми

Як уже говорилися раніше в статті, фебрильні судоми не можна плутати з епілепсією, але вони володіють загальними рисами з даним захворюванням. Крім усього іншого, симптоми фебрильних судом мають багато спільного з симптомами епілептичних припадків.

Існує три види нападів фебрильних судом у малюків:

Читайте також Судоми у дітей Судоми при температурі у дитини Судомний синдром у дітей Що робити, якщо дитина переплутав день і ніч Що робити, якщо дитина подавився
 • Тонічні напади. Являють собою сильне напруження м'язів (при цьому голова закидається дитини, закочуються очі, згинаються руки до грудей, ноги випрямляються), переміняється ритмічними посмикуваннями, які потроху зменшуються в частоті і через певний відрізок часу повністю зникають.
 • Атонічні напади – раптове розслаблення м'язів, при якому у дитини відбувається мимовільне сечовипускання і відходження калу.
 • Локальні напади – здригування кінцівок, закочування очей.

Як правило, при судомах малюк втрачає контакт з дійсністю, не відповідає на слова і дії людей, які знаходяться поряд, припиняє плач, іноді затримує дихання, внаслідок чого його шкіра набуває синього відтінку.

Лікування фебрильних судом у дітей

При появі фебрильних судом потрібно негайно зателефонувати у швидку допомогу. До того, як медики приїдуть за адресою, необхідно виконувати заходи першої допомоги, які зводяться до таких правил і рекомендацій:

 1. Якщо ви одні з малюком, у якого стався судомний припадок – покличте на допомогу;
 2. Укладіть малюка на рівне тверде покриття і поверніть голову в сторону;
 3. Не випускайте з уваги ритм дихання своєї дитини. Якщо у нього пропало подих і тіло знаходиться в напруженому стані – почекайте, коли судоми закінчаться і зробіть штучне дихання рот в рот. Використання техніки штучного дихання безпосередньо під час нападу не приносить абсолютно ніякої користі і не допомагає дитині прийти в себе.
 4. Не відкривайте рот малюкові і вже тим більше не вставляйте туди палець, ложку, або які-небудь інші речі – такими діями можна лише завдати шкоди;
 5. Зніміть з малюка одяг і забезпечте надходження свіжого повітря. Температура повітря в кімнаті зобов'язана складати не більш 20 градусів за Цельсієм;
 6. Користуйтеся фізичними способами зниження спека (наприклад, розтирання водою, обмахування);
 7. Дайте дитині ліки, що знижують температуру;
 8. До завершення фебрильних судом не залишайте малюка, залишаючи його одного, і не пробуйте дати йому попити рідини або ковтнути ліки.

Можливі наслідки

При досить частому повторенні судом і їх нетривалому часу (менше п'ятнадцяти хвилин) не потрібно ніяких інших способів лікування. Якщо ж вони відбуваються часто і тривають більше часу, то може знадобитися внутрішньовенний введення медикаментів, спеціально створених для боротьби з судорожними припадками. Його виконують лікарі. Наслідки фебрильних судом у дітей можуть бути різними, але вчасно надана перша допомога та ефективне лікування зводять їх до мінімуму. Зазвичай після судомного нападу дитина відчуває млявість у тілі, сонливість, може навіть припинити на якийсь час орієнтуватися в просторі і, звичайно, не може згадати, що з ним сталося.

Схожі статті: