31 тиждень вагітності і розвиток плоду, узд, живіт і ворушіння

31 тиждень вагітності і розвиток плоду, узд, живіт і ворушіння

Отже, довгоочікуваний декрет настав! Це означає, що вже можна відпочивати більше і відчувати себе краще. Що ж вже здатний відчувати малюк в утробі мами на 31 тижні вагітності? Як змінюється її стан і відчуття?

Як розвивається малюк?

Розвиток дитини триває інтенсивними темпами, він уже досить зміцнів. Йому тісно в матці. Адже вага малюка перевищує півтора кілограма, зріст досяг 41 сантиметри. Для зручності перебування в материній утробі дитя перехрещує на грудях свої ручки і ніжки. Вона вже рухається в утробі не так, як раніше, тому що у нього виробляються стадії сну і неспання.

Риси обличчя вашого малюка стають більш тонкими, його носик набуває стабільну форму, шийка подовжується, а вушка ростуть. Шкіра малюка все ще зморщена і червона. Легкі достатньо розвинені.

На 31-му тижні мозок продовжує розвиватися, його розмір збільшується. Разом з цим і нервові закінчення починають функціонувати, утворюючи нервові зв'язки. Імпульси по ним передаються набагато швидше, і саме це сприяє навчанню плода. Це означає, що дитина може реагувати на музику, мамину мову, гучні крики. Воно висловить своє невдоволення сильним штовханням в утробі.

На 31 тижні дитя вже відрізняє голос тата від маминого. Також малюк чітко реагує на світло. Він поки не розрізняє кольори, оскільки ця здатність з'явиться у нього пізніше. Дитина на 31 тижні цілком здатний відчувати настрій матері, її стан страху, радості, пригніченості, роздратування. Тому близьким потрібно робити все для того, щоб мама завжди перебувала в гарному настрої та гуморі. Їй потрібно уникати стресових ситуацій.

Відчуття майбутньої матері

На цьому терміні жінка все більше буде втомлюватися. Їй все важче стає дихати, адже дитя зростає і не дозволяє потрібній кількості повітря наповнювати легені мами. Руху жінки в цей час можуть ставати просто незграбними. Крім цього, зростає ризик падінь, з'являється задишка при фізичних навантаженнях. З цієї причини треба ходити повільніше, намагатися тримати спину прямою і якомога більше відпочивати. На 31 тижні збільшується інтенсивність обміну речовин. Це призводить до того, що майбутня мама відчуває сильне потовиділення. Їй частіше стає жарко навіть у прохолодному приміщенні. Але з цього приводу переживати не варто, адже таким чином організм виводить шкідливі речовини. Просто потрібно частіше приймати душ, стежити за станом шкірних покривів.

У грудях вагітної на цьому терміні може утворюватися молозиво, провісник грудного молока. Іноді у деяких жінок вночі може інтенсивно виділятися молозиво. Але це зовсім не означає, що надалі у жінки буде багато молока, як прийнято вважати.

Зміни у вазі вагітної

До 31 тижні вагітності вага вагітної жінки продовжує збільшуватися. Але таке збільшення відбувається не тільки завдяки накопиченню запасу жиру. На прибавку ваги впливає збільшення об'єму крові та навколоплідних вод, ваги грудей. З приводу підшкірного жиру можна не переживати, тому що цей запас згодом буде витрачатися в процесі пологів і годування грудьми.

Дуже часто на 31 тижні апетит жінок підвищується, вони не можуть контролювати вживання їжі. Майбутні матусі просто виправдовують надмірне вживання їжі тим, що їсти просить дитя. Але таке ставлення до раціону негативно позначиться і на самопочутті жінки, і на розвитку малюка. З'являється набряклість не тільки ніг, але і рук, запаморочення, печія, запори, а іноді навіть молочниця. У третьому триместрі дуже важливо контролювати апетит, адже рухова активність суттєво обмежується, що сприяє набору зайвої ваги. В нормі жінка до 31 тижня може набрати 11-13 кілограмів ваги. З приводу набору зайвої ваги потрібно консультуватися з лікарем і ні в якому разі не робити спроб схуднути за допомогою допоміжних засобів або монодієт.

Читайте також Кров'янисті виділення на ранньому терміні вагітності Коричневі виділення на ранньому терміні вагітності Чи можна годувати грудьми під час вагітності Кров'янисті виділення при вагітності 38 тиждень вагітності

Зміни самопочуття майбутньої мами

Часто супроводжує вагітність на цьому терміні бувають скачки артеріального тиску. Це і його пониження і підвищення. Але останнє трапляється частіше і характерно жінкам, які набрали зайву вагу. Про проблему слід повідомити свого гінеколога, відвідати терапевта. Можливо, необхідністю буде здача аналізів і проходження ультразвукового дослідження для точної діагностики причин стрибків тиску.

Збільшення живота підвищує навантаження на суглоби, кістки таза і хребта. Для зниження артеріального тиску необхідно сидіти на стільчиках зі спинкою, ходити не довго, більше відпочивати, гуляти на свіжому повітрі, уникати солоної і гострої їжі, смаженого і жирного.

На 31 тижні жінок може відчувати болі в області таза. А виною цьому гормон релаксин. Він впливає на кістки размягчительно, що сприяє їх розбіжності в сторони для полегшення появи на світ дитинчати.

УЗД на 31 тижні

Зазвичай на 31 тижні жінці призначають чергове, третє планове ультразвукове дослідження. Його головною метою є визначення передлежання плоду. Добре, якщо воно головний, тобто дитя вже повернувся голівкою вниз, до родових шляхах мами. Якщо ж тазове передлежання, то, можливо, буде необхідно робити розродження шляхом кесаревого розтину.

Під час самого дослідження можна побачити, як дитя смокче пальчик, грає з пуповиною, закриває рукою личко. Якщо на момент дослідження у малюка буде гарний настрій, то цілком можливо побачити, як він усміхається.

Лікар-діагност дивиться, як розвиваються органи дитини, вимірює навколоплідні води, визначає ступінь зрілості плаценти, що дуже важливо, визначає, чи немає патологій внутрішніх органів плода, матки мами. На УЗД лікар уважно оглядає матку жінки, адже її розмір дуже великий. До 31 тижня матка знаходиться на рівні 12 сантиметрів над пупком. Іноді майбутні мами відчувають її скорочення. Це можуть бути перейми Брекстон-Хікса, які називають тренувальними. Такі сутички є етапом підготовки організму жінки до пологів. Тренувальні перейми являють собою напруга живота, яке триває до двох хвилин. Для того щоб полегшити стан, жінка в цей час повинна глибоко дихати або змінити положення свого тіла.

Інтимне життя на 31 тижні

Багато пар на цьому терміні повністю або частково припиняють інтимні стосунки. Адже жінка може боятися зайвої активності, а чоловік боїться завдати шкоди їй. Якщо немає ніяких протипоказань і загроз, то статеве життя не варто припиняти, секс на цьому етапі не зашкодить дитині, тому що його захищає міхур і стінка матки.

Іноді на 31 тижні у жінки виникає жага сексу. Скорочення матки в оргазмі тренують м'язи піхви, готуючи їх до родів. Коли ж після сексу на цьому терміні трапляються кров'яні виділення, не треба панікувати. Просто потрібно підібрати найбільш зручну позу і стримати активність обопільно. Зазвичай зручною позою є знаходження партнера ззаду, оскільки так немає тиску на живіт.

Небезпеки на 31 тижні вагітності

На цьому терміні виділення з піхви вагітної можуть збільшитися. Але слід розрізняти виділення з піхви від можливого підтікання навколоплідних вод. Сьогодні в аптеках є тести, які визначають виділення і підтікання. Якщо ж підтікають води, то потрібно негайно їхати в лікарню, бо дитя піддається ризику внутрішньоутробного інфікування.

На 31 тижні у жінок нерідко може з'явитися молочниця, причиною якої бувають навіть щоденні прокладки. Гінекологи радять просто відмовитися від них і частіше міняти білизну. Воно повинно бути натуральним. Найпоширенішим лікуванням молочниці у цей час є свічки, які пропише лікар.

Слід звертати увагу також на виділення кровянистого характеру. Якщо вони незначні, то можуть бути наслідком статевого акту, а якщо істотні, то цілком можливо, що підвищений тонус матки або почалося передчасне відшарування плаценти. Про це обов'язково треба повідомити свого лікаря. Загроза передчасних пологів є, мабуть, найбільшою небезпекою цього періоду. А кров'янисті виділення послужать до цього сигналом. Тому не тільки при виділеннях, а при будь-яких болях, набряклості ніг, підвищення тиску слід обов'язково повідомляти лікаря, щоб уникнути такої небезпеки. Цілком ймовірно, що вдасться ліквідувати загрозу — і жінка успішно виносить малюка до кінця встановленого терміну.

А ще треба побоюватися великого набору ваги. Це загрожує підвищеним тиском і головними болями, набряками і труднощами в пологах.

Специальньно для Олена ТОЛОЧИК

Схожі статті: